Kuruluş Hikayemiz

“Motosikletleri Fark Edin” Derneğinin  Kuruluş Hikayesi 2016 yılında Ankara da gerçekleşen bir arkadaşımızın ölümlü trafik kazasına dayanıyor.

Trafik kurallarını ihlal eden araç sürücüsünün adil yargılama sonucu hak ettiği cezayı alacağına inan Engin YILMAZ, gerçekte ise kaza soruşturma dosyasına olayı aydınlatacak delillerin eklenmediğini öğrenir.

Adil bir yargılama için delillerin bulması zorunluluğunu fark eden YILMAZ, delillerin toplanması için yaklaşık altı aylık bir zaman diliminde çeşitli makamlara yaptığı müracaatlardan sonra adil yargılama sonucuna gidilemeyeceğini anlar.

Ölümlü/Yaralamalı motosiklet kazalarının adil yargılanma sürecinde gerçekleşebilmesi için, motosiklet farkındalığı’nın artırılması, doğru bilinen yanlışların düzeltilmesi ve Trafikteki Hakların savunulabilmesi için mücadelenin kitlesel olabileceğine inanarak, bu konuda neler yapılabileceğini araştırır.

Motosikletlerin Fark Edilmesi, Ölümlü/Yaramalı Trafik Kazalarında Toplumsal Farkında lığın artırılması için yüreği insan sevgisiyle dolu bir kaç arkadaşıyla birlikte dernek çalışmalarına başlar.

Dernek kuruluş sürecimizi şu sözlerle özetleyen Engin YILMAZ;

“Halen motosiklet kullanıcısı olarak devam ettiğim bu süreç, bana bir çok şey öğretti, hala da öğrenmeye devam ediyorum, ömrümün sonuna kadar da öğreneceğim çok şeyin olduğuna inanıyorum. 

Tecrübe ve öğrendiğim bilgileri doğru bir şekilde diğer motosiklet mağduru arkadaşlarımla paylaşmak istedim, çünkü trafik kazaları nedeniyle sevdiği insanı kaybeden veya bedensel engelli kalan binlerce arkadaşımız var.

Bu tür mağduriyetlerin en aza indirilebilmesi için Motosikletleri Fark Edin Derneği ve Platformu projelerimizi bu düşünceler eşliğinde olgunlaştırarak, mağdur olan arkadaşlarımızla birlikte bu mücadeleyi sürdürmeyi düşünüyorum.

Motosikletleri Fark Edin Derneği olarak bizler, haklarımızı arayabilmemiz için önce haklarımızı iyi bilmemiz gerektiğine inanıyorum. Maalesef bu konuda çok eksiğimiz var…Kendi haklarımızı bilmediğimiz gibi, haklarımız konusunda nerede neyi nasıl yapabileceğimiz konusunda da şaşırıp kalıyoruz.

Bu yüzden Dernek Ekibi ve Danışma Kurulundaki Uzmanlarımız ile birlikte, Trafikte Haklarım Platformu projemizi hayata geçirmek ve Motosikletlerin Fark Edilebilmesi için kamusal girişimlerimizin durmadan devam edeceğini ifade etmek isterim.

Dernek olarak amacımız; trafik mağdurlarının doğru ve güncel bilgiye ulaşarak haklarını koruyabilmelerine yardımcı olmak ve hakların iyileştirilmesi konusunda toplumsal ve hukuki farkındalık yaratabilmektir.

Trafik güvenliğinde farkındalık oluşturmak ve kamusal duyarlılığı artırmaya yönelik olarak bilgilendirme faaliyetleri ve kampanyaları yürüterek, trafik kazalarından kaynaklanan ölüm ve yaralanma oranının düşmesine katkı sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

Trafikte, hayatta, her yer de, her zaman birbirimizin haklarına saygı gösterebilmemiz dileğiyle…